K10WAM-P12WMM0-0000
DigiKey Part Number
1907-1691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10WAM-P12WMM0-0000
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (10 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10WAM-P12WMM0-0000 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black, Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12 (10 + 2 Power)
Current Rating (Amps)
1A, 5A
Shell Size - Insert
0
Voltage Rating
250VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.276" (7.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C