G51L0C-P10QC00-A000
DigiKey Part Number
1907-G51L0C-P10QC00-A000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G51L0C-P10QC00-A000
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 5, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome over Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
1
Current Rating (Amps)
4A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
333V
Mounting Feature
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C