G4TAAT0-HM18WN-LS00
DigiKey Part Number
1907-G4TAAT0-HM18WN-LS00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G4TAAT0-HM18WN-LS00
Description
ODU AMC SERIES T SQUARED FLANGE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Orientation
A
Packaging
Box
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
5A, 7.5A
Shell Size - Insert
12
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C