182-037-213R171 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 85
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 3
In Stock: 164
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
182-037-213R171
182-037-213R171
182-037-213R171
DigiKey Part Number
182-937FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-037-213R171
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
182-037-213R171 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C