181-M62-113R141
181-M62-113R141
181-M62-113R141
DigiKey Part Number
181-M6241RMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181-M62-113R141
Description
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
181-M62-113R141 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C