171-037-213R051
DigiKey Part Number
171-037-213R051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-037-213R051
Description
CONN D-SUB RCPT 37P PNL MNT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
500V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C