12038VE-12R-GUE-4
DigiKey Part Number
12-12038VE-12R-GUE-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038VE-12R-GUE-4
Description
120X120X38MM, 12VDC, 6,400 RPM,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 244.0 CFM (6.90m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
66.0dB
Mfr
Power (Watts)
38.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, VDE
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
3.20A
Air Flow
244.0 CFM (6.90m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 12.6VDC
Static Pressure
1.490 in H2O (371.1 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C