11938KA-24N-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938KA-24N-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938KA-24N-EA-00
Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 129.9 CFM (3.64m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
50.0dB
Series
Power (Watts)
12 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.500A
Width
38.40mm
Voltage Range
18 ~ 25VDC
Air Flow
129.9 CFM (3.64m³/min)
Static Pressure
0.440 in H2O (109.6 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C