06020VE-24Q-CTS-0
DigiKey Part Number
12-06020VE-24Q-CTS-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06020VE-24Q-CTS-0
Description
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.7 CFM (0.692m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
42.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
3.6 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
24.7 CFM (0.692m³/min)
Voltage Range
10 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.400 in H2O (99.6 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C