V12E54BS2NA5-07
DigiKey Part Number
563-V12E54BS2NA5-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V12E54BS2NA5-07
Description
DC FAN ,120X120X38MM, 54VDC, 328
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 54VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 328.7 CFM (9.30m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
78.0dB(A)
Series
Power (Watts)
101 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
1.87A
Width
38.00mm
Voltage Range
40 ~ 60VDC
Air Flow
328.7 CFM (9.30m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
4.970 in H2O (1238.0 Pa)
Material - Blade
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C