SM-42TA103 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Side Adjustment
SM-42TA103
DigiKey Part Number
SM-42TA103TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-42TA103CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-42TA103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42TA103
Description
TRIMMER 10KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM-42TA103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.181" Face (4.80mm x 4.60mm)
Tolerance
±10%