SM-3TW504 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 353
500 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
SM-3TW504
DigiKey Part Number
SM-3TW504-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-3TW504
Description
TRIMMER 500K OHM 0.125W J LEAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
SM-3TW504 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.154" x 0.126" Face (3.90mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%