M22L10-100-103 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
C&B/RESI
In Stock: 89
Datasheet
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
M22L10-100-103
DigiKey Part Number
563-2035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22L10-100-103
Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Nidec Components
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Tray
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.906" (23.00mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M9 x 0.75
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Long Life
Size - Body
Round - 0.874" Dia (22.20mm)