CL-SB-12B-02T
CL-SB-12B-02T
CL-SB-12B-02T
DigiKey Part Number
563-1319-2-ND - Tape & Reel (TR)
563-1319-1-ND - Cut Tape (CT)
563-1319-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL-SB-12B-02T
Description
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V
Detailed Description
Slide Switch SPDT Surface Mount
EDA/CAD Models
CL-SB-12B-02T Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Contact Finish
Gold
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
200mA (DC)
Voltage Rating - DC
12 V