CL-SA-12C4-22
DigiKey Part Number
563-1385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL-SA-12C4-22
Description
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch SPDT Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL-SA-12C4-22 Models
Category
Actuator Length
1.40mm
Manufacturer
Nidec Components
Contact Material
Gold (Au)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Circuit
SPDT
Switch Travel
1.60mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Mechanical Life
10,000 Cycles
Switch Function
On-On
Electrical Life
2,000 Cycles
Current Rating (Amps)
500mA (DC)
Operating Force
255gf
Voltage Rating - DC
12 V