CFS-0100TB
DigiKey Part Number
563-CFS-0100TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-CFS-0100CT-ND - Cut Tape (CT)
563-CFS-0100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS-0100TB
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 6V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 1 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 6VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Nidec Components
Height Above Board
0.146" (3.70mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
Yes
Number of Positions
1
Features
Tape Seal
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
6VDC
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
0.156" (3.96mm)