UPJ1V471MPD
DigiKey Part Number
493-11101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1V471MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.13 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.42 A @ 10 kHz
Impedance
72 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C