UPJ1J681MHD6
DigiKey Part Number
UPJ1J681MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1J681MHD6
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1J681MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.61 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.94 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
51 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C