UCD2A151MNJ1MS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UCD2A151MNJ1MS |
Description | CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UCD2A151MNJ1MS Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 396.5 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 793 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 170 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm) |
Voltage - Rated 100 V | Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |