RSA0J221MCN1GS
DigiKey Part Number
493-14278-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14278-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14278-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSA0J221MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSA0J221MCN1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
316 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.16 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm