RFS0J470MCN1GS
DigiKey Part Number
493-3679-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3679-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3679-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFS0J470MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
47 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RFS0J470MCN1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm