PCV2B150MCL1GS
DigiKey Part Number
493-7828-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-7828-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7828-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCV2B150MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 125V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 125 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 48mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCV2B150MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
15 µF
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
125 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
48mOhm