PCS0J221MCL1GS
DigiKey Part Number
493-3970-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3970-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3970-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCS0J221MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCS0J221MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.8 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm