MS06304R7MS001
DigiKey Part Number
3372-MS06304R7MS001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
MS06304R7MS001
Description
FIXED IND 4.7UH 5A 38 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 5 A 38mOhm Max 2-SMD
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.281" L x 0.260" W (7.15mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A