MS06303R3MS001
DigiKey Part Number
3372-MS06303R3MS001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
MS06303R3MS001
Description
FIXED IND 3.3UH 6.5A 26 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 6.5 A 26mOhm Max 2-SMD
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.281" L x 0.260" W (7.15mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.5A