B0402X5R475M6R3NTC
DigiKey Part Number
3372-B0402X5R475M6R3NTCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
EYang Technology
Manufacturer Product Number
B0402X5R475M6R3NTC
Description
MLCC SMD 0402 X5R 4.7uF 20% 6.3V
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)