PTVS58VS1UR,115
DigiKey Part Number
1727-PTVS58VS1UR,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PTVS58VS1UR,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PTVS58VS1UR,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS58VS1UR,115
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 4.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123W
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
SOD-123W
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.3A