PTVS48VS1UR,115
DigiKey Part Number
1727-5876-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5876-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5876-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS48VS1UR,115
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123W
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
SOD-123W
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A