PTVS14VS1UR,115
DigiKey Part Number
1727-5320-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5320-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5320-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS14VS1UR,115
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123W
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTVS14VS1UR,115 Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
SOD-123W
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A