PTVS14VS1UR,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTVS14VS1UR,115 |
Description | TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 23.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123W |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTVS14VS1UR,115 Models |
Category | Power - Peak Pulse 400W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V | Package / Case SOD-123W |
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A |