PSMN7R6-100BSEJ
DigiKey Part Number
1727-1104-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1104-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1104-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN7R6-100BSEJ
Description
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK
Detailed Description
N-Channel 100 V 75A (Tj) 296W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
128 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7110 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
296W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.6mOhm @ 25A, 10V