PSMN4R2-40VSHX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1.685
Datasheet
Mosfet Array 40V 98A (Ta) 85W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
PSMN4R2-40VSHX
DigiKey Part Number
1727-PSMN4R2-40VSHXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN4R2-40VSHXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN4R2-40VSHXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R2-40VSHX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 98A LFPAK56D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN4R2-40VSHX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2590pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
85W (Ta)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V