PNE20030EPX
DigiKey Part Number
1727-PNE20030EPXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20030EPXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20030EPXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20030EPX
Description
DIODE STD 200V 3A SOD128/CFP5
Detailed Description
Diode 200 V 3A Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 200 V
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)