PNE20020AERX
DigiKey Part Number
1727-PNE20020AERXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20020AERXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20020AERXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20020AERX
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 2.8A SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2.8A Surface Mount SOD-123W
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
21pF @ 4V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2.8A
Supplier Device Package
SOD-123W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
175°C