PMEG10030ELPX
DigiKey Part Number
1727-2397-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2397-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2397-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG10030ELPX
Description
DIODE SCHOTT 100V 3A SOD128/CFP5
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount SOD-128/CFP5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG10030ELPX Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
8 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
450 nA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
200pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)