PESD12VL2BT-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD12VL2BT-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD12VL2BT-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD12VL2BT-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD12VL2BT-QR
Description
TVS DIODE 12VWM 37VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
19pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
14.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37V