BZX585-B3V9,135 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 219.007
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7.945
Datasheet
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Zener Diode 3.9 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZX585-B3V9,135
DigiKey Part Number
BZX585-B3V9,135-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B3V9,135
Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V