BZX384-B3V3-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 8.211
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 429
Datasheet
Zener Diode 3.3 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX384-B3V3-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX384-B3V3-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX384-B3V3-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX384-B3V3-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-B3V3-QX
Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms