BUK9M3R3-40HX
DigiKey Part Number
1727-8699-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8699-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8699-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9M3R3-40HX
Description
MOSFET N-CH 40V 80A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 80A (Tc) 101W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK9M3R3-40HX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3766 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
101W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
LFPAK33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.3mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.15V @ 1mA