BUK9K13-60RAX
DigiKey Part Number
1727-BUK9K13-60RAXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9K13-60RAXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9K13-60RAXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9K13-60RAX
Description
MOSFET 2N-CH 60V 40A LFPAK56D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 60V 40A (Ta) 64W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.4nC @ 5V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2953pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
64W (Ta)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A (Ta)
Supplier Device Package
LFPAK56D
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.2mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA