BUK7Y1R7-40HX
DigiKey Part Number
1727-7420-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7420-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7420-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7Y1R7-40HX
Description
MOSFET N-CH 40V 120A LFPAK56
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tc) 294W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
96 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6142 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
294W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 25A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA