BUK7V4R2-40HX
DigiKey Part Number
1727-BUK7V4R2-40HXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK7V4R2-40HXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK7V4R2-40HXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7V4R2-40HX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 98A LFPAK56D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 98A (Ta) 85W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37nC @ 10V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2590pF @ 25V
Series
Power - Max
85W (Ta)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Qualification
AEC-Q101
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
98A (Ta)
Supplier Device Package
LFPAK56D
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA