BUK763R8-80E,118
DigiKey Part Number
1727-1890-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1890-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1890-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK763R8-80E,118
Description
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 120A (Tc) 357W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
169 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12030 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
357W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.8mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA