74LV14PW,118
DigiKey Part Number
1727-4103-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4103-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4103-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LV14PW,118
Description
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP
Category
Current - Quiescent (Max)
40 µA
Mfr
Current - Output High, Low
12mA, 12mA
Series
Input Logic Level - Low
0.3V ~ 1.1V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.85V
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
15ns @ 3.3V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
6
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
1
Supplier Device Package
14-TSSOP
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply
1V ~ 5.5V