NHD-3.9-480128AF-ASXP-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-3.9-480128AF-ASXP-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.9-480128AF-ASXP-CTP
Description
3.9" BAR-TYPE IPS TFT W/ CTP RGB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, Parallel, 24-Bit (RGB) 3.9" (99.06mm) 480 x 128
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-3.9-480128AF-ASXP-CTP Models
Category
Viewing Area
96.04mm W x 26.34mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 128
Interface
I2C, Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
FT5426G, ST7282
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
3.9" (99.06mm)