NHD-2.4-CSXP-BREAKOUT
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-CSXP-BREAKOUT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-CSXP-BREAKOUT
Description
2.4 IPS TFT ARDUINO BREAKOUT MOD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
EDA/CAD Models
NHD-2.4-CSXP-BREAKOUT Models
Category
Viewing Area
42.80mm W x 59.91mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Interface
Parallel, SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ST7789VI
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)