NHD-2.4-240320CF-CSXN#-F
DigiKey Part Number
NHD-2.4-240320CF-CSXN#-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320CF-CSXN#-F
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB) 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.4-240320CF-CSXN#-F Models
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Dot Pixels
240 x 320
Packaging
Bulk
Interface
Parallel, 8-Bit/16-Bit (RGB)
Part Status
Active
Controller Type
ST7789Vi
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Base Product Number
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H