GD10MPS12E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 2.097
Datasheet
Parametric Equivalent
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 634
Datasheet
Diode 1200 V 29A Surface Mount TO-252-2
GD10MPS12E
DigiKey Part Number
1913-GD10MPS12ETR-ND - Tape & Reel (TR)
1913-GD10MPS12ECT-ND - Cut Tape (CT)
1913-GD10MPS12EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GD10MPS12E
Description
DIODE SIL CARB 1200V 29A TO2522
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
367pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-252-2
Current - Average Rectified (Io)
29A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A