NXE1S0303MC-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NXE1S0303MC-R7 |
Description | DC DC CONVERTER 3.3V 1W |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 2.97V - 3.63V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NXE1S0303MC-R7 Models |
Category | Power (Watts) 1 W |
Mfr | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications ITE (Commercial), Medical |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features SCP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Isolated Module | Efficiency 66% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Min) 2.97V | Package / Case 14-SMD Module, 5 Leads |
Voltage - Input (Max) 3.63V | Size / Dimension 0.50" L x 0.41" W x 0.18" H (12.7mm x 10.4mm x 4.5mm) |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 303mA |