MYMGC1R83BFPF2RV
DigiKey Part Number
811-MYMGC1R83BFPF2RVTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYMGC1R83BFPF2RV
Description
DC DC CNVRT 0.85V 1.2V 1.8V 6.5W
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 4 Output 0.85V 0.85V 1.2V 1.8V 3.2A, 500mA, 500mA, 1.5A 3.3V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYMGC1R83BFPF2RV Models
Category
Voltage - Output 4
1.8V
Mfr
Current - Output (Max)
3.2A, 500mA, 500mA, 1.5A
Series
Power (Watts)
6.5 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off
Type
Non-Isolated PoL Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
4
Efficiency
81%
Voltage - Input (Min)
3.3V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
61-LGA Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.59" L x 0.47" W x 0.09" H (15.0mm x 11.9mm x 2.4mm)
Voltage - Output 2
0.85V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 3
1.2V